Awards Directory

2012-13 Awards

NAIA All-Americans (11)

Jake GunderKline (Indoor Track & Field)
Mitchell Brickson (Indoor Track & Field)
Erin Helmuth (Indoor Track & Field)
Abby Dunn (Indoor Track & Field)
Jake GunderKline (Outdoor Track & Field)
Mitchell Brickson (Outdoor Track & Field)
Abby Dunn (Outdoor Track & Field)
Men's 4x800 Relay (Outdoor Track & Field)
- Daniel Zelaya, Brock GunderKline, Billy Funk, Lucas Harnish

NAIA National Participants (15)

Billy Funk (Cross Country)
Jordan Smeltzer (Cross Country)
Jake GunderKline (Indoor Track & Field)
Mitchell Brickson (Indoor Track & Field)
Erin Helmuth (Indoor Track & Field)
Abby Dunn (Indoor Track & Field)
Sam Jones (Indoor Track & Field)
Lucas Harnish (Indoor Track & Field)
Jake GunderKline (Outdoor Track & Field)
Mitchell Brickson (Outdoor Track & Field)
Alita Yoder (Outdoor Track & Field)
Men's 4x800 Relay Team (Outdoor Track & Field)
- Billy Funk, Daniel Zelaya, Brock GunderKline, Lucas Harnish

All Crossroads League (16)

First Team
Billy Funk (Cross Country)
Jordan Smeltzer (Cross Country)
Daniel Zelaya (Cross Country)
Moses Kaelo (Cross Country)
Csaba Laszlo (Men's Tennis)
Missy Mackowiak (Volleyball)
Melanie Meyer (Softball)
Billy Funk (Outdoor Track & Field)
Daniel Zelaya (Outdoor Track & Field)
Lucas Harnish (Outdoor Track & Field)
Brock GunderKline (Outdoor Track & Field)
Sam Jones (Outdoor Track & Field)
Second Team
Stacy Wyse (Volleyball)
Honorable Mention
Jaime Stack (Volleyball)
Kerri Doutlick (Softball)
Kelsey Morris (Softball)

Other Conference Awards
Jo'Mani Thomas (women's basketball All-Freshmen Team)
Jerron Jamerson (men's basketball All-Newcomer Team)
Kyle Davis (men's basketball All-Defensive Team)
Melanie Meyer (Volleyball Player of the Week - 10/15)
Stacy Wyse (Volleyball Setter of the Week - 10/15)
Billy Funk (Cross Country Runner of the Week - 10/8 and 9/10)
Caleb Longenecker (Men's Soccer Offensive Player of the Week - 9/24)
Lynn Weaver (Women's Soccer Defensive Player of the Week - 9/10)

Capital One CoSIDA Academic All District (1)

Daniel Martin (1st Team - Men's Soccer)

NAIA Scholar-Athlete (51)

Men's Cross Country
Jacob Gunderkline (Yellow Springs, Ohio)
Abe Stucky (Moon Township, Pa.)
Women's Cross Country
Alita Yoder (Elkhart, Ind.)
Erin Helmuth (Elkhart, Ind.)
Karla Folker (Goshen, Ind.)
Hannah Bartel (Iowa City, Iowa)
Lydia Alderfer (Harleysville, Pa.)
Becca Augsburger (Nicholasville, Ky.)
Alli Beitler (Berne, Ind.)
Audrey Thill (Paoli, Ind.)
Volleyball
Hannah Grieser (Goshen, Ind.)
Karina Rohrer-Meck (Archbold, Ohio)
Emily Waits (Goshen, Ind.)
Women's Soccer
Kristina Lopienski (Bartlett, Ill.)
Mara Swartzentruber (Albuquerque, N.M.)
Lynn Weaver (Goshen, Ind.)
Alisha Christner (Goshen, Ind.)
Dana Christner (Goshen, Ind.)
Emily Fretz (Centennial, Colo.)
Kelsey Schrock (Wellman, Iowa)
Men's Soccer
Brian O'Leary (Seattle, Wash.)
Jordan Berkey (Topeka, Ind.)
Caleb Frey (Shipshewana, Ind.)
Andrew Glick (Pekin, Ill.)
Joe Gunden (Chelsea, Mich.)
Daniel Martin (Salem, Ore.)
Mahomed Yarba Meissara (Atar, Mauratania)
Men's Basketball
Jan Zawadzki (Berlin, Germany)
Matt Glick (Indianapolis, Ind.)
Jake Clemens (Telford, Pa.)
Men's Tennis
Jackson Beck (Archbold, Ohio)
Women's Tennis
Maddie Ruth (Harleysville, Pa.)
Rebekah Steiner (Geneva, Ind.)
Lauren Stoltzfus (Lancaster, Pa.)
Nikita Zook (Kidron, Ohio)
Men's Track & Field
Jake GunderKline (Yellow Springs, Ohio)
Kyler Lehman (Albany, Ore.)
Levi Smucker (Akron, Pa.)
Mahomed Yarba Meissara (Atar, Mauritania)
Women's Track & Field
Hannah Bartel (Iowa City, Iowa)
Allison Beitler (Berne, Ind.)
Dana Christner (Goshen, Ind.)
Karla Folker (Goshen, Ind.)
Erin Helmuth (Elkhart, Ind.)
Alicia Hofer (Dolton, S.D.)
Audrey Thill (Paoli, Ind.)
Alita Yoder (Elkhart, Ind.)
Baseball
Luke Hucker (LaCrosse, Ind.)
Spencer Oversen (Goshen, Ind.)
Softball
Jana Beitler (Berne, Ind.)
Maria Koshmider (Dundee, Ohio)

Previous Years
2007-08
2008-09
2009-10
2010-11
2011-12